EN

Industry News

Početna>Vijesti>Industry News

Kako pročitati tehničke specifikacije solarnog panela?

Vrijeme: 2021-11-26 Hits: 63

Postoji nekoliko terminologija koje su povezane sa tehničkim listom solarnog panela. Moglo bi biti prilično zbunjujuće ako ne razumijete šta to znače kada čitate specifikaciju. Objasnit ćemo svaki od njih kako bismo razjasnili ove pojmove i ocjene.

Standardni testni uvjeti (STC)

STC je skup kriterijuma po kojima se solarni panel testira. Napon i struja variraju s promjenama temperature i intenziteta svjetlosti, tako da će svi solarni paneli biti testirani na iste standardne uslove ispitivanja. Ovo uključuje temperaturu fotonaponskih ćelija od 25, intenzitet svjetlosti od 1000 vati po kvadratnom metru, što je otprilike isto kao sunce u podne, i gustina atmosfere od 1.5, odnosno sunčev ugao direktno okomit na solarni panel na 152 metra nadmorske visine.

Normalna radna temperatura ćelije (NOCT)

NOCT ima realističniji pogled na stvarne uslove u stvarnom svetu i daje vam ocene snage koje ćete verovatno videti iz vašeg solarnog sistema. Umjesto 1000 vati po kvadratnom metru, on koristi 800 vati po kvadratnom metru, što je bliže pretežno sunčanom danu sa ponekim oblacima. Koristi temperaturu okoline od 20 (68.), a ne temperatura solarne ćelije, i uključuje vjetar od 2.24 MPH koji hladi stražnji dio solarnog panela postavljenog na zemlju (češći u većim solarnim poljima nego kod krovnih stambenih jedinica). Ove ocjene će biti niže od STC-a, ali realnije.

Specifikacije nominalnog izlaza i solarni paneli

图片 1

Nazivna snaga za solarne panele pri različitim intenzitetima svjetlosti (W/m2). “Koljeno” krivih je mjesto gdje se proizvodi najviše snage, a napon i struja su optimizirani.


Napon otvorenog kruga (voc)

Napon otvorenog kruga je količina napona koju solarna ploča proizvodi bez opterećenja na njoj. Ako samo mjerite voltmetrom na pozitivnim i negativnim vodovima, dobit ćete očitanje Voc. Pošto solarni panel nije povezan ni sa čim, na njemu nema opterećenja i ne proizvodi struju.

Ovo je vrlo važan broj, jer je to maksimalni napon koji solarni panel može proizvesti u standardnim uvjetima testiranja, tako da je to broj koji treba koristiti kada određujete koliko solarnih panela možete spojiti u seriju ulazeći u vaš inverter ili kontroler punjenja.

Voc će se potencijalno nakratko proizvoditi ujutro kada sunce prvi put izađe i paneli budu najhladniji, ali povezana elektronika se još nije probudila iz stanja mirovanja.

Zapamtite, osigurači i prekidači štite žice od prekomjerne struje, a ne od prenapona. Dakle, ako stavite previše napona u većinu elektronike, oštetit ćete je.

Kratka strujna struja (Isc)

Struja kratkog spoja je količina ampera (struja) koju solarni paneli proizvode kada nisu povezani na opterećenje, ali kada su plus i minus žica panela direktno spojeni jedan na drugi. Ako samo mjerite amperaže na pozitivnim i negativnim vodovima, dobit ćete očitanja Isc. Ovo je najveća struja koju će solarni paneli proizvesti u standardnim uslovima ispitivanja.

Prilikom određivanja koliko ampera povezani uređaj može podnijeti, poput solarnog regulatora punjenja ili invertera, koristi se Isc, općenito pomnožen sa 1.25 za zahtjeve Nacionalnog električnog koda (NEC).

Maksimalna tačka snage (Pmax)

Pmax je slatka tačka izlazne snage solarnog panela, koja se nalazi na “kolenu” krivih na grafikonu iznad. To je mjesto gdje kombinacija volti i ampera rezultira najvećom snagom (volti x amperi = vati).

Kada koristite MPPT) kontroler punjenja ili inverter za praćenje maksimalne snage, ovo je tačka na kojoj MPPT elektronika pokušava zadržati voltove i ampere kako bi maksimizirala izlaznu snagu. Snaga koju solarni panel navodi kao je Pmax gdje je Pmax = Vmpp x Impp (vidi dolje).

Maksimalni napon Power Point (Vmpp)

Vmpp je napon kada je izlazna snaga najveća. To je stvarni napon koji želite vidjeti kada je spojen na MPPT solarnu opremu (kao što je MPPT solarni kontroler punjenja ili mrežni inverter) u standardnim uvjetima ispitivanja.

Maksimalna struja tačke snage (Impp)

Impp je struja (ampera) kada je izlazna snaga najveća. To je stvarna amperaža koju želite vidjeti kada je spojena na MPPT solarnu opremu pod standardnim uvjetima ispitivanja.

图片 2

Primjer solarnih panela SolarWorld SunModule Standardnih uvjeta ispitivanja (STC) i normalne radne temperature ćelije (NOCT).


Nominalni napon

Nominalni napon je onaj koji zbunjuje mnoge ljude. To nije pravi napon koji ćete zapravo mjeriti. Nazivni napon je kategorija.

Na primjer, nominalni solarni panel od 12 V ima Voc od oko 22 V i Vmp od oko 17 V. Koristi se za punjenje baterije od 12V (što je zapravo oko 14V).

Nominalni naponi daju ljudima do znanja koja oprema ide zajedno.

Solarni panel od 12V koristi se sa 12V kontrolerom punjenja, baterijom od 12V i inverterom od 12V. Možete napraviti solarno polje od 24 V tako što ćete spojiti dva solarna panela od 12 V u seriju.

图片 3

12V solarni paneli koji pune 12V bateriju sa tradicionalnim 12V PWM kontrolerom punjenja.


Počinje da postaje nezgodno kada se udaljite od solarnih sistema baziranih na baterijama, a povećanje od 12 V više nije potrebno. Mrežni solarni paneli sa 60 ćelija često se nazivaju nominalnim panelima od 20 V. Imaju previsok napon da napune bateriju od 12 V sa tradicionalnim kontrolerom punjenja, ali prenizak za punjenje baterije od 24 V. MPPT kontroleri punjenja mogu promijeniti izlazni napon kako bi se omogućilo njihovo korištenje u sistemu baterija.


图片 4


Nominalni solarni panel od 20 V prolazi kroz MPPT solarni kontroler punjenja tako da može efikasno puniti bateriju od 12 V.

nazivni

12V

20V

24V

Broj ćelija

36

60

72

Napon otvorenog kruga (voc)

22V

38V

46V

Maksimalni volti snage (Vmp)

18V

31V

36V

Gore: Približni naponi za određivanje nominalnog napona solarnih panela.