Kina kaže da je njena ekonomija porasla 2.3% u 2020., ali je potrošnja pala
OBJAVLJENO NED, 17. JANUAR 20218:45 PM EST OBJAVLJENO NED, 17. JANUAR 202110:07 PM EST
Izvor: CNBC
KLJUČNE TOČKE
· Kina je izvijestila da je BDP porastao za 2.3 posto prošle godine dok se svijet borio da obuzda pandemiju koronavirusa.
· Bruto domaći proizvod je u četvrtom kvartalu porastao za 6.5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju zvanični podaci Državnog zavoda za statistiku.
· Ekonomisti su očekivali da je Kina bila jedina velika ekonomija koja je prošle godine imala rast, i predviđali su rast BDP-a za nešto više od 2%.
PEKING — Kina je objavila da je BDP porastao za 2.3 odsto prošle godine dok se svijet borio da obuzda pandemiju koronavirusa.
Bruto domaći proizvod je u četvrtom kvartalu porastao za 6.5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, pokazuju zvanični podaci Državnog zavoda za statistiku.
Međutim, kineski potrošači i dalje nerado troše, jer je maloprodaja smanjena za 3.9% u godini. Maloprodaja u četvrtom kvartalu porasla je za 4.6% u odnosu na prethodnu godinu.
Internetska prodaja robe široke potrošnje porasla je relativno brzim tempom od 14.8% prošle godine, saopštio je biro za statistiku, ali je udio ukupne maloprodaje ostao prilično stabilan na oko jedne četvrtine.
Ekonomisti su očekivali da je Kina bila jedina velika ekonomija koja je prošle godine imala rast, i predviđali su rast BDP-a za nešto više od 2%.
Covid-19 prvi se put pojavio u kineskom gradu Wuhanu krajem 2019. U pokušaju da kontroliraju virus, kineske vlasti zatvorile su više od pola zemlje, a ekonomija se u prva tri mjeseca 6.8. godine smanjila za 2020%.
Kako god, Kina se vratila na rast do drugog kvartala. Ekonomisti anketirani od strane Reutersa predviđaju da će BDP porasti za 6.1% u četvrtom kvartalu, brže od tempa od 4.9% u prethodnom kvartalu.
Kineski rast bruto domaćeg proizvoda ove će se godine smanjiti.
Krajem decembra, Nacionalni zavod za statistiku smanjio je zvaničnu stopu rasta Kine za 2019. na 6.0%, u odnosu na ranije prijavljenih 6.1%. Smanjenje se prvenstveno dogodilo u proizvodnji, jer su se fabrike suočile s novim američkim carinama na kinesku robu vrijednu milijardama dolara.