Industrija odjeće u Vijetnamu - statistika i činjenice
Objavio Statista Research Department, 9. decembra 2020
Vijetnam je četvrti najveći izvoznik tekstila, odjeće i odjeću širom svijeta nakon Kine, Europske unije i Bangladeša. Odjevna industrija je u 2018. godini ostvarila izvozni promet veći od 36 milijardi američkih dolara, čime je postala treća po snazi izvozna roba u zemlji. U 2018. godini doprinos je dao proizvodni sektor 16 posto BDP -a zemlje. Zajedno sa više od 2.7 miliona ljudi zaposlenih u tekstil i odevni predmet industrije u šest hiljada tekstilnih kompanija, ovaj sektor je važan stub u ekonomiji zemlje.
Vijetnam uvelike ovisi o uvozu sirovina poput pamuka, vlakana, pređe, tekstila i odjeće za proizvodnju odjeće, jer domaća opskrba nije bila dovoljna prethodnih godina, što se posebno odnosi na pamuk. U 2018. domaća proizvodnja pamuka iznosila je oko dvije tisuće tona, dok je izvoz pamuka bio gotovo stostruk na oko 1.6 milijuna tona. Troškovi rada za proizvodnju odjeće u Vijetnamu su niže nego u Kini, Indoneziji i Kambodži što predstavlja veliku konkurentsku prednost na tržištu. Prosječne mjesečne plaće u industriji odjeće, tekstila i obuće kreću se od 212 do 235 američkih dolara.
Izvozni sektor oslanja se na proizvodnju kompanija u stranom vlasništvu i lokalnih kompanija u privatnom vlasništvu kao podizvođača, dok domaće kompanije proizvode i za domaće tržište. Ostvareni su prihodi velikih kotiranih tekstilnih kompanija oko 63 milijarde vijetnamskih dong 2018. Vijetnamska nacionalna grupa za tekstil i odjeću (VGT) vodeća je tekstilna kompanija po tržišnoj kapitalizaciji i prihodima upravljajući s 12 tvornica pređe, pet tvornica tkanja, pet tvornica za pletenje i 24 šivačke kompanije.
Sa tri međunarodni aerodromi i preko 160-a međunarodne luke, Vijetnamska infrastruktura olakšava međunarodnu trgovinu sa stranim zemljama. Vijetnamski izvoz odjeće u svijetu povećan je za 13 posto, nadmašivši Indiju i Tursku 2018. godine. Glavna izvozna odredišta vijetnamske odjeće i tekstila uključuju Sjedinjene Države, Europsku uniju, Japan i Južnu Koreju. Vlada je također objavila planove za dodatno poboljšanje brza cesta i željeznica infrastrukture.
Nekoliko međunarodnih trgovinskih sporazuma, uključujući Sporazum o slobodnoj trgovini između EU-a i Vijetnama (EVFTA) i Sveobuhvatni i progresivni sporazum o transpacifičkom partnerstvu (CPTPP), utiču i na model rasta Vijetnama vođen izvozom. Budući da se Vijetnam suočava s rizikom da se u velikoj mjeri oslanja na izvoz sirovina i pritisak da podmiri domaću potražnju, vlada je planirala podržati razvoj sirovina za industriju tekstila, odjeće, kože i obuće kako bi dosegla 65 posto domaće ponude tekstila i konfekcijsku industriju i 75 do 80 posto domaće ponude za industriju kože i obuće. Zajedno sa snažnim postavljanjem sektora i prednostima konkurentnih troškova rada i logističke infrastrukture, vlada je planirala ostvariti izvozni promet od 40 milijardi američkih dolara za 2019.
Udio potražnje na tržištu odjeće širom svijeta od 2005. do 2020. po regijama